NAŠLI NOVÝ DOMOV
Šemík našel nový domov

Šemík našel nový domov, ve vesnici cca 15 km od nás. Jsme rádi, že ho můžeme navštěvovat.
Společnost mu dělá 23 letá taky bílá kobylka a 10 letý valášek.

 

Našli nový domov


JACKPOT

10.1.2015

Jackpota již není možné jakkoliv podpořit. Jackpot našel nový domov v blízkém jezdeckém klubu, kde je bude využívat naše dcera, která se do něj zamilovala. Láska je vzájemná, tak jim nebudeme bránit ve štěstí. Budeme zde naopak přidávat fotografie této dvojice v různých módních outfitech :)

19.6.2014

Jackpot spolu s Tomem byli uznání opět práce schopnými, a proto byli zapůjčeni do jezdeckého oddílu TJ Frenštát pod Radhoštěm, kde jej zkusíme pomaličku přivykat malé práci.
Věřím, že ho práce bude bavit, přece jen rekonvalescence už bylo habaděj.
Později přineseme určitě nějaké foto.


13.5.2014

Jackpot se krásně zpravil a začíná lumpačit. Předevčírem zdemoloval box a nastěhoval se k Taře.
Nebyla moc nadšená. On ale ano :-)


 

Koncem září jsme přivezli nového koníka Jackpota. Jackpot je 16 letý vysoký vyhublý valach se sportovní minulostí. Jackpot se během dvou měsíců výrazně zpravil. Trápí ho bolestivost zad, musí je mít v teple.

Jackpot se snaží léčit po svém - bahenními zábaly :)

 

 

 

Našli nový domov

LINDA

5.1. 2016

Kobylka Linda našla nový domov.


 

7.4. 2015

Přijali jsme novou kobylku Lindu. Jde o 12 letou klisnu haflingera, s postižením pohybového aparátu. Kobylka pokulhává na pravou zadní nohu, není schopna nožku zatížit. Pohybuje se jen v kroku, v klusu kulhá. Nechali jsme Lindu zrentgenovat, postižení kloubů čk kostí se neprokázalo. Bude se tedy jednat o postižení vazů či šlach, nebo problém v místě, které jsme nerentgenováli ( pánev, páteř). Necháme Lindu chodit pastvou a uvidíme, co ukáže čas a náš kopcovitý terén, který dokáže stav výrazně zlepšit, ale také zhoršit. Linda žila ve venkovním ustájení, kde ji bohužel kvůli jejímu handicapu selektovalo stádo, bydlela tudíž vždy před přístřeškem, což jí na nohu vůbec nedělalo dobře.

ŠEMÍK

9.3.2016 Šemík se nám krásně zakulacuje:-) a to i přes to, že venku není tráva. Až bude tráva, bude jako koule. Je moc hodný, milý, akorát psy moc nemusí, ale děti mu nevadí, ani když mu lezou od hlavy až po zadek.

 

V půlce listopadu nám přibyl nový koník. Jde o cca 10 letého valacha. Má nemocné zadní nohy, jednu výrazně prošláplou z neusálého přetěžování. V druhé nožce je problém zřejmě v kyčli či kolěni, neumožuje koníkovi korektní chůzi, málo ji zvedá, kopýtkem drhne o zem. Nejde o akutní stav, je to viditelně několikaletý neměnný stav. Koník je velmi hubený. Pokusíme se aby se zakulatil, abychom mu ulevili od případné bolesti a uvidíme, co bude s koníkem dál. Je velmi hodný, lehce voditelný, trošku vykuk:)

 

 

Našli nový domov

LAVERDO

18.11. 2015
Přidáváme novou fotku Laverda, na které je vidět, že se má báječně.
Jsme moc rádi, že se nám podařilo Laverdovi najít nový naprosto úžasný domov.
23.10.2014
Přidáváme nové fotky laverda. Laverdo se má výborně, začíná pracovat na ruce a na lonži. Uklidnil se a na jaře by se měl znovu obsednout. Nyní jen přivyká na sedlo.
Jsme rádi, že Laverdo našel využití.
8. 9. 2014
Laverdo našel nového majitele a nový domov.
Laverdo se nám hezky zpravil a to jak fyzicky tak i psychicky. Ve srovnání s tím jak přijel vypadá jako úplně jiný kůň. Zatímco předtím byl na něj pohled žalostný, nyní je to úplný krasavec:)  Jeho stav byl stabilizovaný, nožka se nijak neprojevovala a tak byl Laverdo převezen k nové majitelce do Studénky, sl Petře Alčerové, která o něj projevila zájem a nebála se jeho trochu kompliované povahy. Společnost Laverdovi dělá kobylka Princezna.
Fotky Laverda z nového domova.
2. 3. 214
Laverdo po půl roce u nás. Fotky jsou z doby, kdy ještě nerostla tráva, ale i tak jde na Laverovi vidět velké zlepšení. Laverdovi oddělení od koní hodně prospělo, nenervuje se a má svůj klid. Tím, že jsme mu dali klid nám Laverdo ukázal jaký ve skutečnosti je. Je to opravdu velký mazel. Hodný koník, který toho má hodně za sebou a dost si vytrpěl. Má velmi rád toho, kdo se o něj stará a pro podrbání si zajde kamkoliv:)
Laverdo je také nově vystrouhaný, kopyta má krásná a v pořádku. Při strouhání krásně stál, ze všech našich koní dostal největší pochvalu:)
7.1.2014
Laverdův stav je mnohem lepší, pobyt ve společnosti jen jednoho koně mu dělá dobře. Na pravou zadní méně kulhá a začal ji i více zatěžovat. Na noze je viditelný poúrazový stav, který již bude pravděpodobně neměnný. Díky zatížení pravé zadní si více odpočinula levá zadní, která byla přetížena. Laverdo začíná pomalu přibírat na váze, je spokojený. V jeho blízkosti však nasmí dojít k žádné změně, změny těžko snáší.
Laverdo je koník, pro kterého by bylo nejlepší, kdyby byl sám. Společnost druhéko koně a chronická závislost na něm, ubližuje nejvíc jemu samotnému. Laverdo popírá veškeré dosavadní znalosti v chovu koní, platí u něj vše jinak a jak, to je třeba vypozorovat:)
S Laverdem je to jako ve filmu 50 x a stále poprvé:)
Potřbuje jednoho majitele, žádného koně v lízkosti, žádné změny, žádný rozruch, klid a lásku. Pak z něj bude kůň, který majiteli snese modré z nebe a při troše snahy bude hlídat dům a naučí se i štěkat. Je to hodný, mazlivý a chápavý kůň, pokud člověk pochopí jeho "trauma".
10.12.
Laverada jsme přemístili do venkovních boxů. Jde nám o to, aby tak silně nenamáhal zadní nohy, která'é ho stále trápí. Vyjít a sejít prudký kopec u nás na hlavní pastvu ( nyní tankodrom) je pro něj moc náročné a zbytečné. Když tu možnost máme, je pro něj vhodnější být na rovině. Pobyt ve venkovním boxu si náramně užívá, má ho stále otevřený a může kdykoliv jít ven a kdykoliv dovnitř. Laverdo je trochu zmatkař a nesnáší, když je někde zavřený. Zbytečně se pak stresuje, točí dokola, kluše v boxe dokola, hrabe a blbne z toho. Většinou stejně vždy vyrazí dveře aby se "osvobodil" :)
Stále otevřené dveře jsou pro něj balzámem na jeho dost vytrestnou dušičku, která by do hrníčku vešla. Je to hodný koník, vyžadující velkou trpělivost a neměnný stav. Nemá rád jakoukoliv změnu.
Venkovní boxy obývá spolu s Morganem, kterému kopcovitý terén také neprospíval.
Venku mají balík sena a v boxech velkou vrstvu pilin.
Laverdo se s malými přestávkami cpe a cpe a cpe a snaží se dožrat.
Ráno a večer dostává plné vědro cukrovarských říszků s melasou, léky na nervičky, detoxikaci organismu a na posílení kloubních chrupavek a šlach.
Foto při nejbližší příležitosti přiložím.
Koncem měsíce října jsme přijali nového koníka ve špatném výživném stavu s problémy na zadních končetinách. Laverdovi byly nasazeny prostředky proti bolesti a nastavena zvýšená krmná dávka. S příjmem krmení problém zdá se nemá. Budeme se snažit Laverdovi pomoci.

ŠTÍSTKO

7. 9. 2014
Štístko našel nový domov v sousední vesničce v malém jezdeckém oddílu JK Vělopolí, kde bude využíván k vožení malých dětí. Společnost mu dělá ještě jeden ponďa a taky velcí koníci.
17.11. 2013
Štístko je zdravý koník a protože pro něj nyní nemáme zádné využití apočet koní se nám rapidně zvýšil a stále zvyšuje, uvažujeme o jeho zapůjčení do bezplatného pronájmu. Podmínka je společnost koně, nadstandardní péče, zodpovědnost a zkušenost. Pokud máte o poníka zájem, své nabídky toho co můžete poníkovi nabídnout pište na mail kovevnouzi@seznam.cz nebo roszkova@equitum.cz
Štístko je zdravý, bez omezení, i když není v majtetku sdružení, zabírá nyní místo jiným koním, kteří potřebují pomoci a kterých stále přibývá,
30. 1. 2013 Poník hezky (až moc) přibral, ale dobrá zpráva je, že ještě může cválat, ale jak Dorotka tvrdí, moc se mu nechce. Je chlupatější než všichni její plyšové hračky dohromady. Což zrovna neulehčuje jeho hřebelcování, protože si velice rád dopřává bahenní lázně a také jídelní hody, které se podepisují na jeho postavě. Snad mu nějaké to kilo navíc odpustíme a jsme rádi, že už se nadobro zbavil svých potíží. Teď už jej snad může trápit jedině Šimlík, který náhodou našel lepší trs trávy!
31. 5. 2011
4.4.2011 Poníka Štístka už není možné podpořit, není již v majetku občanského sdružení. I když stále kouká ze svého boxu a krade Spikeovi krmení ze žlabu, má už novou majitelku, která bude nyní za jeho krmení zodpovědná. Je jí naše dcerka Dorotka a protože za Dorotku je zodpovědná zase její maminka (já), takže ho budu stejně jako každý den krmit a krmení obstarávat zase já :-). Děkujeme paní Vinšové, která zasíláním přípravku Equistro Dermanorm pomohla Štístkovi v úspěšném boji se svrabem.
16.11.2010 Štístko nemá žádný problém, je zdravý jako rybička. Dokonce asi i 10 kg zhubnul! Na svědomí to má Morgan, který asi nemá rád strakaté poníky, protože ho po pastvě pěkně (ale né nebezpečně) prohání. Ani jednomu to neublíží, ale naopak prospěje. Štístka si zamilovala naše dcera, s koncem roku bude převeden do našeho osobního vlastnictví. Nebude již v majetku občanského sdružení (má to i výhodu, aspoň nám dcera přestane jezdit na psech :-)).
15.7.2010 Štístko prochází odtučňovací kůrou, aby nebyly tak moc zatěžovány jeho klouby. Absolutně s tím nesouhlasí a dokonce se i někdy zlobí. Nechápe proč, když všichni stojí na slámě, on musí stát na pilinách a když každý dostává hromadu sena, proč on jen hromádku jako pro králíka.
6.2.2010 Přemýšlím, že ho přejmenujeme. Všichni mu říkáme „Koule“. Je to prostě jedna koule, ze které jen trčí hlava :-). Až přijde jarní pastva, tak nám na ní praskne. Všechny koně běhají, válejí se ve sněhu, dělají binec. A Koule za nima chodí v kroku&hgellip; Když zavíráme koně z pastviny, Koule dojde domů až, když už jsou všichni po večeři. Však co by se hnal, že… :-)
Až bude tráva, dostane pastevní náhubek, nebo by opravdu bouchnul…
Po zdravotní stránce je naprosto zdravý, nikde žádná vyrážka, nic. Uvidíme, jak bude vypadat línání, jestli ho zase nebude trápit úporné svědění.
26.1.2010
2.1.2010 Tak kdybyste to nepoznali, tak tohle je poník :-), který miluje bláto. A takhle vypadá každý den. (pokud není sníh – a toho zatím letos moc nebylo :-D).

Večer jej očistíme a ráno zase najde největší bláto a vyválí se kompletně z obou stran od ucha až ke kopytu.
Štísko je malý kulatý ponďa. Jméno mu vymyslela dcera – Štístko – jako že měl štěstí

Štístko má asi metr v kohoutku a je hodný na děti.

Byl dovezen se svrabem, byl olezlý, částečně bez srsti. Svrab ho velmi tížil, drbal se tak, že z něj tekly proudy krve. Dřel se o co mohl. Drbáním dokázal vyvrátit dva třímetrové smrky, když už ležely na zemi, tak si o ně ještě drbal břicho.

Museli jsme ho celého oholit a koupat v léčebných preparátech. Vždy jsme byli vykoupaní všichni, kromě něj. Dobrá zpráva je, že nikdo z nás nemá svrab A on už také ne.

Protože jsme jej museli mít v karanténě, postavili jsme mu malý box vedle stáje. Když jsme ho po ukončení léčby dali do stáje, rozhodl se, že společně s Tomem maštal zdemolují a rozloží na špejle.

Tak se musel do svého karanténního boxu vrátit

TORRO

3.8.2014
Toro našel nový domov u naší staré známé Evy Mohylové, která už od nás jednoho poníka má a to Hermínu. Takže Torro je nyní s Hermínkou a dalšími dvěma poníkama ve vesničce Dobrá.
A protože je paní Mohylová zkušená chovatelka, je Toro ve velmi dobrých rukách.
S tím kam složí hlavu si prý problém nedělá, hned první den se zabdlel ve verandě domu:D
4.5.2014
Tora znovu začala trápit letní vyrážka. Vyzkoušeli jsme všechny dostupné repelenty, které jsou v dnešní době k mání. Až po dvou měsících testování jsme našli ten, který opravdu funguje a Torovi pomáhá. Jde o přípravek Farnam Endure, tento repelent opravdu dobře drží i pokud Toro v noci zmokne.
Repelent aplikujeme cca co 3 dny, po aplikaci se Toro neškrábe a klidně se pase.
Zlešení jde vidět na ocase i ouškách.
13.12. 2013
TORRO je vykastrovaný, lumpík jeden, už bylo potřeba, skákal po všem, co se pohlo.
Kastrací se trochu srovnal, ale nepřestal "oždibovat" obsluhu - tj nás :). Nejoblíběnější jsou suché zipy u bot. Ty ho neskutečně lákají, jak vydávají ten charakteristický zvuk. Vždy přijde zazadu, chytne sucháč a škrk :)
Je to zvídavý malý ponďa, který by pomalu mohl něco začít dělat. Zkusíme mu sehnat malý postroj a naučit ho tahat.
20.7.2013
Torro po měsíci a půl
stav Torra se zlepšil, svědčí mu pobyt přes den ve stáji a na noc venku ve výběhu. Dostává přípravky na zmírnění svědivosti, Dromy Derma Care mast a Derma Care prášek, MSM, repelentíme a mažeme :)
10.6.2013
Přijali jsme malého 3 letého hřebečka Shetland ponyho s letní vyrážkou, která ho velmi sužuje. Poník se drbe na všech místech na těle, záda má podřené, záď pokousanou, hlavu a uši rozedřené. Poníka jsme umístili do stáje ošetřené proti hmyzu, rány jsme ošetřili mastí proti dráždění a svědění kůže. Jakmile stav dovolí, budeme aplikovat Spot on proti hmyzu - repelent vsakující do kůže, který by měl Torra ochránit proti štípancům a zabránit v dalším šíření vyrážky.

TARA

8.7.2014
Tara našla nový domov. Její stav kopyt se po správném okování velmi zlepšil. Novou majitelkou Tary je paní z téměř vedlejší vesnice, přes kopec:-), kamarádka našeho pana kováře, takže Taruša bude nadále v jeho péči. Tara má jednoho spolubydlícího valacha. Doufáme, že bude nové majitelce dělat jen radost.¨
20.6.2014
Tara dostala nové obutí a její stav se velmi zlepšil. Jedno kopyto je na 90 % v pořádku, druhé je výrazně horší.
Dle našeho zkušeného kováře se však i stav druhého kopyta bude velmi rychle lepšit ( otázka půl roku), ale Tara by měla být v pořádku, schopna bezbolestného pohybu ( při kvalitním okutí).

Na Taru již čeká nová majitelka, kamarádka našeho pana kováře a zároveň profi ošetřovatelka ze sportovní stáje, která chce spolu s naším panem kovářem zajistit Taře nový domov u sebe doma, kde na Taru čeká jeden koňský kamarád, který je sám.
Od Tary se nic neočekává, jen že bude v pořádku a bude se mít dobře. 
A toto ji nová majitelka bezproblémově zajistí. V současné době se ji v novém domově připravuje box a všichni se na ni těší.
Přidáme fotky upravených kopyt a poté i nového domova a kamaráda.
12.5.2014
Ve čtvrtek 8.5.2014 k nám přibyla nová kobylka Tara. Tara trpí chronickým zchvácením kopyt již od svých 4 let, kdy po porodu mrtvého hříběte nebylo vyloučeno lůžko. Během života se stav kobylky několikrát zlepšil i zhoršil, nyní Taru začly kopyta dost zlobit. Majitelka již na další léčbu již nemá prostředky, proto nás požádala o pomoc. 
Tara se zabydluje a seznamuje s ostatními obyvateli stáje. 
Je hodná, ale bolavá.


RITA

9.9. 2014 nové fotky Rity - jak se jí daří:) a jak vypadá po letech..
8. 3. 2013

Klisna Rita začátkem minulého roku našla nový domov u přísné a hlavně laskavé slečny Lenky. Zpočátku paličatá a nespolupracující Rita potrápila i zkušeného chovatele. Dle zpráv nové majitelky s klisnou zpočátku opravdu nebylo snadné pořízení. Jak jsme již zjistili i my, klisna nebyla schopná uznávat lidskou autoritu. Byl velký problém vejít do ohrady, aniž by došlo k nějakému menšímu útoku ve formě kousnutí nebo kopnutí nebo aspoň výstražnému výrazu s významem: „Tady velím já!“. Rita nás lidi zkrátka moc „nemusí“ a není se čemu divit, po tom co si klisnička prožila. Slečna Lenka skutečně začínala od úplné nuly. Od nasazování ohlávky pro běžnou manipulaci. Podle nejnovějších zpráv se klisna konečně trochu zklidnila, povahově je už příjemnější a už lidskou společnost přinejhorším toleruje, pravdou sice je, že jedná-li se o cizí nezkušené lidi, nemá problém vytrousit jeden ze svých starých zvyků. Klisna na podzim pomalu začala pracovat ze země, takové ty běžnější úkony typické pro obyčejnou manipulaci s koníkem ve stáji či na pastvině. Dle nejnovějších informací je to průprava na obsednutí, které by mělo proběhnout tohle léto. Přejeme hodně štěstí a úspěchů pro novou etapu života klisny Rity.
26. 6. 2012 Přidány nové fotky, jak se nám Rita vyvíjí.
30. 1. 2012 Již nějakou dobu u nás pobývá klisna Rita. Letos bude dvouletá. Do útulku přišla bez zdravotních komplikací, avšak musela být ohromně vděčná za „normální“ koňský domov, neboť ten předešlý se sotva přibližoval průměru. Stáj byla stísněná, výběh téměř žádný ale hlavně scházela koňská společnost, která je pro zdravý psychický vývoj mladého koně nezbytná. Původní chovatel přednedávnem bohužel zemřel, o usedlost pak pečovaly nějaké rodinné příslušnice, ale bylo zjevné, že chovu koní příliš nerozumějí, a proto se jim nejspíš ulevilo, když kobylku stanice odkoupila. Vše se odehrálo díky zvýšenému zájmu jedné milé paní a její dcery, za jejichž pomoc moc děkujeme. A tak se krásná ryzka mohla spřátelit s dvěma poníky – Štístkem a Spikem a doposud pospolu lebedí a dovádějí ve výběhu. Na klisně se velice podepsala nedůsledná výchova, avšak doufáme, že to není něco, s čím bychom si neporadili. Jde o občasné kousání a je vidět, že není příliš zvyklá plnit lidské pokyny při banálních úkolech, které by dvouletý kůň měl zvládat. Před několika týdny Rita podstoupila korekturu kopyt, moc se jí to nelíbilo, dokonce se pokusila pokopat kováře, který je díkybohu na podobné atentáty zvyklý… I nadále Rita zůstává v útulku a o jejich pokrocích se s vámi budeme dělit.

Spike

8. 3. 2013 Letos už pětiletý valach Spike na začátku letošního roku našel nový domov v rodinné stáji v Metylovicích. V poslední době hodně zesílil, na jeho nohách již nejsou známky žádného fyzického týrání ani odepření pohybu. Pravdou je, že vedle koně na odpočinku (našeho Morgana), moc práce neudělal, tak by byla škoda věčná nechat ho jen tak se válet. Je to zkrátka mladý koník, který potřebuje práci jako sůl. Práce s dětmi mu snad umožní nějak výcvikově růst a nedělat koňské hlouposti. Našemu Šimlíčkovi přejeme hodně úspěchů a spokojených malých dětí.
30. 1. 2012 Dnes už se má Spike velmi dobře. Vyrostl do krásy, zalíbení nachází zejména u malých holčiček, které milují sněhově bíle koníčky. Je pěkně vykrmený a chlupatý na zimu, jen jeho nožky nikdy nenaleznou úplně stejný směr, je to vzpomínka na starý „domov“ a je nutné konstatovat, že jsou koně, kteří vedou aktivní jezdecký život, a mají křivější nožky než náš Šimlíček, a proto věříme, že tento kosmetický problém, nebude nijak překážet. Letos mu budou čtyři roky a je nejvyšší čas poníkovi najít nějaké nové místečko, kde se bude pomalu učit, jak být správný poník, který umí i pracovat a ne jen Štístka kousat a prohánět po pastvině. Před několika dny udeřily noční mrazy, a proto jsem koně oblékla do dek. Šimlík měl tělo pěkně v teple pod modrou dekou, na které druhý den vyrušil přezku, ale to je jiná historka, a vesele si svlékal malého Štístka, jakoby se nechumelilo, ale ono skutečně chumelilo, takže jsem byla nucena v deset hodin večer vylézt z domu a jít poníka srovnat do latě.
8. 11. 2011
27. 9. 2011 Spike nám vyrostl do krásy, a trošku i do výšky. Jeho zdravotní stav je dobrý, nožky se jakž–takž spravily. Vždy bude tak trošku křivošlápek, ale jde o to, aby se mu chodilo pohodlně a bezbolestně. A to se nám celkem daří. Pravidelně co 4–5 týdnů absolvuje ortopedické korektury kopyt a pomaličku začínáme přemýšlet nad jeho využitím a zaměstnáním.
31. 5. 2011
16.11.2010 Spike je můj miláček. Když přijel, nejen že byl extrémně podvyživený, ještě ke všemu vypadal jak oslík. Navíc byl docela zlý a protivný. Dnes je neříkám že nádherný, ale ujde :-). Je to fajn poník, docela chytrý a komunikativní. Za dobu co je u nás, porostl asi o 10 cm. Nožky sice nic moc, každá by šla jiným směrem, ale on to vychodí…
Stále děláme korektury pro zlepšení osvalení a lepší fixaci čéšky.

Cyklend

19. 9. 2012 Cyklend našel nový domov v Brně u paní, která se věnuje přirozené komunikaci. Cyklend potřebuje neustále vychovávat a zaměstnávat mozek, jinak si zábavu sám obstarává, třeba v podobě demolice všeho kolem.
Cyklend je spokojený, má 3 nové kamarády, taky valachy, takže si kluci mají o čem povídat.
30. 1. 2012 Čipera Cyklend nám vyvádí ve výběhu společně s novými kamarády. Hezky se začlenil do kolektivu. Zpočátku jsme měli problémy s jeho manipulací, měl pocit, že si může poroučet a my budeme skákat, jak on píská, nicméně po tolika měsících, co žije u nás, ho takové moresy přešly a začíná se chovat jako normální poslušný koník. Je daleko snazší jej vodit, hřebelcovat, dokonce i krmení zvládá obstojněji, aspoň se už nepokouší rozebrat stáj na jednotlivé desky. Po zdravotní stránce je na tom dobře. Na zimu je moc hezky kulaťoučký a taky „chlupaťoučký“, ale pořád je to noblesní plnokrevník. Jelikož se mu moc pěkně spravily kopyta, dostal konečně možnost poměrně bezbolestného pohybu a toho si také plnými doušky vychutnává s ostatními koňmi na pastvině. Pravdou je, že tvrdší povrch, např. asfalt, mu stále činí problém a občas kulhá. Na jedné noze je stále znatelná deformace po dlouhém období pohybu na přerostlých zanedbaných kopytech. Ale v konečném důsledku vzato si teď žije velmi spokojeně, nikdo po něm nežádá žádnou práci, jen relaxuje ve výběhu, chroustá dvakrát denně granule a sem tam se za ním někdo přijde podívat, dá mu nějaký ten pamlsek a pro pamlsek je ochoten hrát hru na „mazlíka“, protože sladké to on moc rád. Ale pohlazení jen tak určitě neodmítne.
8. 11. 2011
13. 6. 2011 Tak jsme Cyklenda přestěhovali mezi ostatní kluky :-). Vůbec se mu to ale nelíbilo. Cyklend je takový samorost. Je s ním trošku horší manipulace. Má pocit, že poroučet bude on a že my okolo něj jsme jen od toho, abychom pána podrbali, donesli kýbl a jinak mu nezacláněli. Má pocit, že se půjde tam kde chce on a taky kdy chce on. Takže pokud ho dáme do boxu kdy chceme my, dává najevo svůj nesouhlas demolicí a rozebíráním boxu. První den byl velice úspěšný, podařilo se mu vysadit dvoje dveře a zrušit jednu boční stěnu. Nás to ale neodradilo :-). Jde na něm vidět, že dlouho to byl on, kdo určoval pravidla a šéfoval. Po prvním vysvětlení, že chodit se bude tam, kde chci já a ne příkopem, kde chce on, začal najednou být ke všem o dost milejší a taky šťastnější. Jde na něm vidět, že je to normální koník původně s dobrým vychováním, jen nějakou dobu ponechaný svému osudu a lumpárnám. Začíná se rozpomínat na to, co si může a nemůže dovolit, že vzteklé hrabání a vyhrabávání tunelu mu k ničemu nepomůže a kopání do stěny taky ne. Až se mu spraví kopýtka a bude se moct normálně hýbat, bude potřebovat nějakou práci. Zatím je rád, že dojde v kroku na pastvu. Nožky se musí vyrovnat s tou změnou polohy, je to strašný nápor na šlachy a na celý pohybový aparát. Musí se kompletně přestavět. Na jedné nožce jde vidět, jak je od spěnky po korunku deformovaná vlivem špatného stání na přerostlých kopytech. Jaký bude výsledek a zda se nožka srovná úplně zatím nevíme, ale uděláme pro to vše, co bude v našich silách.
Přidáváme fotky ze stáje.
29. 5. 2011 Proběhla úprava kopyt u Cyklenda.
27. 5. 2011 Koncem dubna se na sdružení Naděje pro koně obrátil MVDr. Bill z KVS Znojmo s prosbou o pomoc. (přečíst celý dopis)

Vandalka

26. 6. 2012 Nové fotky Vandalky.
30. 1. 2012 Krušné chvilky svého života Vandalka má naštěstí za sebou. Na konci léta minulého roku o kobylu projevila zájem slečna Zuzana, která ji znala již z dřívějších let, smutné ovšem bylo, že přes strhaný zevnějšek Vandalku málem nepoznala. Netrvalo dlouhou dobu a rozhodla se Vandu si ponechat natrvalo. Vandalka je dnes kulaťoučká, zdravá dáma v letech, majitelka tvrdí, že se hezky nasvalila a je čilá jako nějaká mladice. Majitelka zaslala fotografii, takže se můžete přesvědčit sami.
15. 11. 2011 Takto vypadala kdysi během závodní kariéry, před prodejem ze sportovní stáje:
13. 6. 2011 Vandalku a Cyklenda jsme od sebe úspěšně oddělili. Byli jak siamská dvojčata, hlavně Cyklend toto dělení nesl velmi těžce. Vandalka s rozdělením žádný problém neměla, vyloženě na ní jde vidět, že si svůj prostorný samostatný box s výhledem na poníky užívá. V boxe má okno do výběhu, kde se potulují poníci (je součástí jejich stání) a tak když je někomu smutno, sejdou se u okna, kde se vzájemně oňufkávají. Vandalka je v boxe ráda, ráda odpočívá, nebo jen tak kouká ze dveří na život kolem sebe. Má svůj žlab, který by nejraději sežrala hned poté, co sežere jeho obsah. Je to takový ten koník, který s chutí sežere úplně všechno :-). Mezi námi, ono se jí není co divit. Zatím moc nepřibírá, jednak je pro ni pohyb na upravených kopytech dost náročný takže tím přichází o hodně energie a také se musí dát její organismus a metabolismus trošku dopořádku než začne ukládat tukové zásoby. Už ale přelínala, už nevypadá jak oškubaný tarzan, a začala také normálně produkovat kobyláky, protože ze začátku cokoliv sežrala, tak z toho využila vše a na koblížky nezbylo. Už je to ale v pořádku :-).
29.–30. 5. 2011 Provedli jsme u Vandaly úpravu zanedbaných kopyt. Vandalka měla, má a vlivem dlouhodobého neupraveného přerostlého kopyta pravděpodobně i mít bude úplně vytočené nožky do vnitřních stran. Chodila hlavně po vnější stěně kopyta, díky tomu si tuto vnější stěnu úplně srolovala pod kopyto. Ve spěnkovém kloubu se nožky začaly vytáčet, aby byl aspoň trošku umožněn pohyb. Kopýtka jsme se pokusili srovnat tak, aby mohla Vandalka chodit a abychom podpořili pomalou rotaci nožky zpět. Měla by začít zatěžovat i vnitřní stranu kopyta a rozložit tak váhu na celou plochu. První den po strouhání to byl ale hrozný pohled, kobyla nemůže ujít ani metr. Druhý den už chodí aspoň po pastvině. Docela hodně zapršelo a tak je zem mokrá a není tvrdá. Na pastvě je ji celkově nejlépe, žere nonstop, kouše, polyká, kouše polyká, bez přestávky. Když přijde do boxu, zaparkuje se k hromadě sena a pokračuje do posledního stébla. Kromě sena a trávy (a vody) nedostává nic, její zesláblý organismus by to byla veliká zátěž. Očividně jí to ale neva, je šťastná, že má trávu a seno a nad ničím jiným nepřemýšlí.
27. 5. 2011 Koncem dubna se na sdružení Naděje pro koně obrátil MVDr. Bill z KVS Znojmo s prosbou o pomoc. (přečíst celý dopis)

Figaro

2.5.2011 Figaro změnil bydliště, nyní bydlí v Brušperku, což je od nás kousek, je ve společnosti druhého poníka a několika dětí. Je zdravý, šikovný, čiperný a veselý. Prozatím si stále užívá dětství, 3 roky mu budou až v červenci.
Zajímavé ale je (spíš víc smutné než zajínavé), že se k nám dostala informace, že majitelka, které byl Figaro společně se Spikem odebrán, navštívila jezdecký klub v místě svého bydliště a zvažovala koupi nového koníka :-(.
Proto si budeme tuto paní intenzivně hlídat :-).
16.11.2010 Figaro je milý zdravý poníček, který se bude muset poohlédnout po novém majiteli, protože kromě výchovy a výcviku, na něm není co zlepšovat. Nemá žádný zdravotní problém, fyzicky i psychicky je O.K., dokázal se přes to vše celkem rychle a pohodově přenést. V létě bude tří letý a tudíž by mohl začít vyvíjet i nějakou jinou činnost než chodit od koně ke koni a rozepínat jim a sundávat ohlávky nebo demontovat kliky a zavírání všech dveří, které ho dělí od sousedovic úrody zeleniny. Figaro je naprosto zdravý, bez jakéhokoliv handicapu a proto uvažujeme o jeho prodeji. Samozřejmostí bude kontrola nabídnutých podmínek případného kupujícího.

16.11.2010 Kobylka Fair Play se přestěhovala do vedlejší vesnice, kde momentálně dělá společnost mladému valáškovi, kterému nesvědčila samota. Fair Play byla valáškovi zapůjčena zdarma na dobu neurčitou s tím, že kdykoliv se nebude jedné nebo druhé straně něco vyhovovat nebo se u Šimličky vyskytnou nějaké zdravotní problémy (je to již straší dáma), může opět rozšířit naše řady. Budeme se snažit dodat fotografie z nového a moc hezkého domova.

13 letá kobylka ČT, šimla, zdravá. Je adoptivní maminou všech ostatních koňských svěřenců. Protože se většinou jedná o koně, kteří byli od jiných koní izolováni, učí je zařadit se zpátky tam kam patří, pochopit systém hierarchie, hlídá je aby si vzájemně neubližovali, jde jim příkladem v chování k novým věcem. Je to taková jejich mamina, která si možná i pravděpodobně myslí, že všichni jsou její hříbata . Alespoň se tak chová .

Šimlička miluje všelijaké dobroty, suchý chleba, a úplně ze všeho nejvíc miluje, že nemusí nic dělat. Courání po pastvě a hlídání poníků ji baví ze všeho nejvíc. Také se ještě ráda vyvaluje v kalužích, obzvlášť když je právě vyčištěná. Čím větší bláto, tím je spokojenější. Než si lehne tak je bílá, když pak vstane tak je hnědá.

15.7.2010 Targo zůstane v pracovním procesu :-) a bude převed na svého nového majitele :-)! Padli si do oka, Targo tahá jako divý a práce ho moc baví. Má kamaráda, druhého poníka a spolu se příští sezónu budou zúčastňovat prvních závodů.
Targa již proto není možné podpořit.
10.4.2010 Úžasná zpráva týkající se Targa! Poník Targo by mohl zůstat tam, kde je, bude se mu věnovat bratranec majitele stáje, který má s Targem dokonce i závodní ambice ve vozatajských disciplínách! Pokud by to tak opravdu dopadlo, budu strašně ráda. Je to šikovný klučina (i poník i nový pán) :-). Moc držím palce, aby si oba padli do oka!
26.3.2010 Podařilo se nám Targa zachytit v pracovním procesu a tak přinášíme pár fotek.
6.2.2010 Tagro je šikula, práci už opravdu potřeboval. Tahání mu jde docela dobře, pracuje každý den. Je z něj šikovný koníček. Ve výcviku proto zatím zůstane i nadále. Budu se snažit něco nafotit a při příští aktualizaci přidat.
2.1.2010 Poník Targo ve výcviku
Poníkovi Targovi jsme sehnali práci! Podařilo se nám výměnou za ustájení dvouleté kobylky ČT pro poníka Targa sehnat výcvik v zápřahu a také pod sedlem. Práce mu velmi svědčí, ihned ho přešly kulišácké nápady a lumpárny.
Přinášíme první fotky ze zápřahu.
Typický cirkusový poník. Když přišel, chtěl sežrat vše co viděl, měl totální averzi k ostatním zvířatům a dětem. Úhlavní nepřítel- šimla, ovce, psi, dcera. Když jsme jej dovezli, chybělo mu tak 70 kg váhy, byl strhaný,vyčerpaný, smutný a zlý.

Jediný koho po příchodu toleroval, byla Hermínka. To byla láska na první pohled. Nyní i když je zde teprve relativně krátce je z něj mazlíček, pes mu může spát v boxe a on dává pozor, aby na něj nešlápl. Jen děti ještě moc nemusí. Toleruje je, ale jejich společnost nevyhledává.

15.8.2010 Fotky Ornelky u nového majitele:
15.3.2010 Po dohodě všech stran jsme dospěli k závěru, že pro kobylku Ornelu bude nejlepší, když už u kováře zůstane napořád.
Ornelu již tedy nelze podpořit, již nebude v majetku občanského sdružení.
6.2.2010 Ornelka je prý uličnice. Naučila se utíkat přes elektrický ohradník a chodit si tam, kam chce ona. V momentě, když se „někdo dívá“ tak je poslušně v ohradě, ale jakmile se otočíte, už je venku. Ale stačí se prý jen hrozivě podívat a už je zase zpátky v ohradě, jako by ani nikdy nikde jinde nebyla. Je to moc hodná kobylka a u pana kováře ji mají všichni moc rádi. (Oni se totiž měli rádi hned jak se poprvé uviděli. Ornelka se do kováře zamilovala hned po jeho zásahu, protože se jí asi po 2 letech ulevilo a mohla se postavit a stát. A kovář ji zase obdivoval za to, jak může mít pořád tak zlaté srdce, po tom, co jí lidé způsobili.) Ornelka u kováře zůstává nadále.
1.9.2009 Ornelce se u pana kováře daří výborně, všichni si ji zamilovali – i ona se zamilovala a vyfasovala jméno „Piškotka“ :-D. Protože jí tento pobyt velice prospívá, Ornelka v této skvělé péči zůstává i nadále.
10.4.2009 Ornelka je vzhledem ke svému postižení koníček s kopyty velmi problémový. Je zapotřebí ji cca co 14 dní strouhat, což ji vzhledem ke svému stavu a rostoucímu břichu (těhotenství 6. měsíc a momentální hospitalizaci v nemocnici) nejsem nyní schopna poskytnout, rozhodla jsem se udělat to, co je pro ni nejlepší. A to svěřit ji do péče člověku nejpovolanějšímu. A to samotnému kováři. Ornelka proto bude ještě v tomto týdnu převezena k panu Lubomíru Mikolášovi domů, kde ji bude poskytnuta odborná péče a pravidelné strouhání. Po mém propuštění z nemocnice Ornelku navštívíme a přineseme foto jak se jí daří.
6 ti letá pony kobylka. Její majitelé neměli s koňmi žádné zkušenosti, kobylku si pořídili pro dceru, která také bohužel neměla s koňmi žádné zkušenosti.

Místo popisování v jakém byla kobylka stavu zde uvádím pár fotek, ke kterým není třeba dávat další komentář.Nyní je na tom Ornelka o 90 % lépe. Oproti tomu jak se ještě před koncem roku 07 nemohla vůbec pohybovat, nyní občas i po měkkém zakluše. Její kopyta a nohy jsou však pořád v dezolátním stavu, čeká ji ještě dlouhá cesta.

K velmi častým úpravam kopyt ještě navíc musí dostávat prostředek Alavis MSM proti bolesti, a přípravek na regeneraci kloubního aparátu + regeneraci kopytní rohoviny.


Norik
Hřebec již našel nový domov. Nejprve byl u zájemců ustájen na zkoušku a protože vše probíhalo bez problémů, hřebce si nechali.
Hřebec Norik je starý 16–18 let. Měl by být zdravý, zvyklý pracovat v lese (dříve tahal). Vhodný pro zkušenějšího chovatele, dominantnější, ale zvladatelný.

Conny
Conny již našla nový domov. Je ustájena na pastvině.
Kobylka má výrazné špalkové kopyto, je vhodná pouze jako společník k jinému koni nebo pro radost. Není vhodná na ježdění či jinou zátěž. U kobylky se v kopytě možná skrývá i jiná vada, je nutné vyšetření veterinářem, stanovení diagnózy, míry postižení a způsob léčby.
Conny je nyní pastevně ustájena na severní Moravě.

Paddy
Paddy již není v Jablunkově. Kontaktovala nás nová majitelka a dala nám k dispozici odkaz, kde můžeme koukat, jak se Paddymu daří. Jsme rádi, že se má Paddy moc dobře, po tom, čím prošel, si takovou majitelku moc zaslouží.
Paddy našel nový domov v Jablunkově. Bude mít každodenní pohyb na pastvině. Je ve společnosti dalších 4 koní. Přejeme mu, aby už poznal jen dobré zacházení.
Zde uvádí nová majitelka Paddyho odkaz na své stránky o Paddym (viz www.paddy.websnadno.cz). Jsme rádi, že se má Paddy moc dobře, po tom, čím prošel, si takovou majitelku zaslouží.
Hledáme nový domov pro PADDYHO. Paddy je šestiletý valach, který neměl štěstí na majitele. Byl zakoupen pro rozmar dítěte, které však starost o koně přestala velmi rychle bavit. Byl využíván pro dost zběsilé jízdy, které se koníkovi podepsaly na zdraví. Pohybem a správnou péčí z něj zase může být pohodový jezditelný koník. Zatím je jen na krokovky a procházky, které však velmi potřebuje. Paddy je vraník, KVH 158 cm. Od ledna tohoto roku je ustájen v soukromé stáji, avšak majitelé nemají o koně zájem a PADDYHO se zřekli.
PADDY tak čeká na nového majitele a doufá, že tentokrát jej bude mít rád.
Pokud máte o PADDYHO zájem, pošlete nám mailem svou nabídku. Nemyslíme nabídku finanční, ale nabídku toho, co můžete nabídnout PADDYMU. V případě že nemůžete psát, volejte 605 917 913 – paní Bosáková.

Hermínka našla nový domov kousek od nás a to u paní Mohylové v Dobré. Obě se znají z dřívějška. Hermínka dělá společnici ČT kobylce. Hermínka je moc spokojená, protože dělat někomu kamarádku a mít jednoho koníka jen sama pro sebe bylo to, po čem vždy toužila.

Hermína u nové majitelky:


Pony kobylka, tm. hnědka bez odznaků. 12 let. Kdysi velmi silně zchvácená, nutný stálý dohled nad krmnou dávkou a vším, co je schopná sežrat. Hodná, vychovaná kobylka, na poníka až velmi hodná k dětem, ale velmi tvrdohlavá a závislá na Fair Play a Targovi.