Noví koníci o které se staráme.

24. 8. 2016

Nyní vám budeme ve volných chvílích představovat nové koně a přidávat jejich fotografie jak se lepší jejich zdravotní stav. Ke každému koníkovi se budeme snažit napsat co se nám podařilo zjistit jak žil, pokud lze o životu hovořit..:(

Všem zájemcům, kteří o tyto koně projeví zájem děkuji, zatím však není možno s koňmi disponovat. Jsou součástí soudního řízení a nelze je tedy nikomu darovat ani bezplatně pronajmout.
Jakmile se situace změní, ihned o tom napíši.


Děkuji za pochopení a za podporu, které se mi od okolí dostává, včetně obce Třanovice.

S přírůstkem v počtu 7 koní a posléze dalších dvou hříbat z březích klisen (na kterých opravdu nešlo poznat že jsou vůbec březí) jsme chtěli koním zajistit maximální klid a péči, a i když jsme pro tyto koně zbudovali velký venkovní přístřešek, zdálo se nám, že by si zasloužili víc. Klisny, hlavně ty březí vypadaly dost zmordovaně, byly bez chuti do života, bez jakéhokoliv projevu čehokoliv.
Při jedné procházce s kočárkem jsem si všimla objektu zarostlého kopřivami, lopuchy a křovím. Asi 14 let vedle tohoto objektu bydlím, ale dřív mě to prostě nenapadlo:) Asi proto, že nebylo potřeba. Jala jsem se zjišťování majitele objektu a přilehlých okolních nemalých pozemků. Majitele jsem vypátrala, velice hodný pán, který objekt nepoužívá nám zdarma objekt i pozemky zapůjčil k zřízení volného stáda a následné pastvy pro koně. Do celé akce se vložila i obec Třanovice, která nám pomohla s vyklizením “stodoly” a odvozem odpadků, které se tam za několik let nasbíraly.
Objekt jsme tedy vyklidili, vyprostili z porostu, postavili ohrady, rozdělili stádo na stádo malých koní, kteří zůstali nahoře ve stáji a stádo velkých, kteří se přestěhovali do novostavby, spíš tedy “starostavby”:)
Jedná se o jakousi zvláštní zděnou stodolu s výraznou vnitřní klenbou, ze 2/3 zasazenou do terénu. Uvnitř je i v parném létě úžasný chládek, ani moucha, podlaha je hliněná, takže při nastlání 3 balíků slámy jsou koníci po pupky ve slámě a jsou spokojení, jako želvy:)
Ze svého domečku můžou kdykoliv ven, domek má stále otevřené dveře - asi proto, že žádné dveře nemá:), celý domek je obklopen ohradou. Ohrada pak sousedí s naší dosavadní pastvinou, takže jsme vlastně kompletně propojeni od původní stáje až po novou stáj. Jedná se asi o úsek 500 metrů:) vzdušnou čarou.
Pokud tak budeme pokračovat, za chvíli jsme až ve vedlejší vesnici:)
Člověk se tak při té práci kolem koní i pěkně projde:)