NAŠI KONĚ
MORGAN
Morgan potřebuje:
přípravky na podporu kloubního aparátu a šlach jako např: Gelapony Arthro, Gelapony Chondro, Dromy Hyaluronic.
SROLOVÁNÍM DOLŮ NA STRÁNKU ZJISTÍTE V JAKÉM STAVU BYL KONÍK PŘIJAT
aktuální foto Morgana k 6.9.2014
Morgan dostává stále přípravek Gelapony Artro, věk je na něm již znát, ale stále se rád prochází jen tak na vodítku po okolí. Vypadá i je spokojený.
10.11.2013
Půl roku trávil Morgan zpět u nás ve společnosti Neda a Tomase, s přibývajícím věkem se však začaly opět dostavovat problémy s koleny, kdy Morgan obě zadní nohy vytáčí směrem ven a tím dochází k povoování vazů a luxaci kolenní čéšky. Morgan byl proto znova ortopedicky okován i na zadní nohy a přemístěn do venkovních boxů v Domaslavicích. Rovný, nekopcovitý terén pomůže osvalit a udržet čéšku v požadované poloze. Vzhledem k věku a váze Morgana mu byl náš kopcovitý terén zakázán, proto pokud situace a finance dovolí, Morgan již v Domaslavicích zůstane.
12.5.2013
Morgan nám v poslední době nádherně přibral, je to kus koně. A moc mu to sluší (pokud není zrovna vyválený v čerstvém bahně). Mezi koňmi představuje kapacitu rozumu, udržuje pořádek, ale když na to přijde, se zakousnutým kamarádem ve vlastní zadnici žádné slitování nemá. Na nějakou dobu se zdálo, že je v plném zdraví, a tak se na něm tu a tam dala absolvovat krátká vyjížďka v kroku bez sedla. Tedy ve zkratce řečeno je při síle a pěkně vykrmené figuře, ale bohužel jej v poslední době začal zrazovat pohybový aparát. Už odjakživa neměl zrovna ukázkové končetiny, ale to se koním v jeho věku stává, občas mu něco napuchlo, ale přišli jsme na to, že bez konzumace melasy otoky opadávají, a proto ji přestal dostávat, zdálo se, že problém je vyřešen a skutečně tomu tak i na krátký čas bylo. Ale pak se zas otoky vrátily a Morgan začal kulhat a kulhal víc a víc, až jednoho dne nemohl ve výběhu bezbolestně podniknout ani krok. Na místo byl povolán veterinář a ten diagnostikoval vychýlenou čéšku a také to, že napuchlé nohy s tímto ortopedickým problémem nijak nesouvisejí, že jde o problém spojený s věkem. Ať už naše snahy byly všelijaké, speciální podkovy, veterinární přípravky, koník má stále problém se správným pohybem. Na pastvině stojí jako „Křivonožka“, jeho mohutnost (tzn. vysoká váha) mu jeho situaci nikterak neusnadňují, zdá se, že se se svým problémem bude muset nějak sžít.
31. 5. 2011
14. 2. 2011 Morgan stále pomaličku, ale jistě tloustne. Díky chlupům, které má na zimu vypadá jakž takž normálně. Jen kyčelní kosti trošku vyčnívají, ale s větším pohybem a jarní trávou se jistě dá brzy do normálního stavu. Morgan na to, jak je milý a hodný (vzhledem ke své výšce), ač by to do něj nikdo neřekl, je neskutečné čuňátko. Neexistuje místo (kromě slámy na zemi), kde by neupustil koblížek. Obzvlášť oblíbené místo pro vykonávání potřeby je napáječka. Žlab taky dobrý, ale do té vody je to lepší :-). A držák na sůl – někdy se divím, co se do něj vejde.
S příchodem lepšího počasí se budeme snažit brát Morgana na procházky na ruce, aby se začal nějak aktivněji a smysluplněji pohybovat. Nyní tráví většinu času postáváním u balíku se senem a kontrolou, jestli mu nikdo nekouká na jeho šimlíka.
Minulý týden jsme také u Morgana dělali korektury kopyt, vše proběhlo bez problémů, kopyta jsou v dobrém stavu.
16. 11. 2010 Morgan se postupně dává do pohody. Tím, že odjela Fair Play, která zde byla jedinou kobylkou, se velmi uklidnil i Morgan. Uklidnil se vůči ostatním koním i vůči sám sobě. Teď se věnuje hlavně pastvě, málokdy jde vidět s hlavou nahoře. Je neustále zakotvený hlavou dolů a žere a žere, žere. Jediné, kdy nežere je čas, když pije :-). Což také dělá dost často. Bříško už má napapané, zakulacené, ale svaly přibývají pomalinku. Veškerá energie jde na teplo. Když to shrnu, vypadá jako březí kostra. Zakoupili jsme pro něj melasové granule, abychom mu tu přicházející zimu trošku osladili. Chutnají mu skvěle, i malého šimlíka, kterého jinak bezmezně miluje, dokonce od nich odhání od žlabu.
Děkujeme paní Lence Koucké za zakoupení nepromokavé a stájové deky pro tohoto koníka.
29. 9. 2010 Koníka Morgana jsme vykoupili, protože byl v dost zuboženém stavu. Dle zjištění na něj majitelka neměla čas a peníze.
Morgan k nám přišel již v srpnu, protože jsme ale měli plno, byl Morgan ustájen nedaleko od nás ve venkovním bodě. Převážně ale pobýval venku, bylo vidět, že venku je rád, že venku dlouho nebyl. Nechtěl se pást, žral pouze seno. Během třech týdnů které takto strávil na pastvě a v noci v boxe si postupně přivykl jak na trávu tak i na malou dávku granulí.
Koncem srpna jsme Mamuta (pracovní jméno :-)) dovezli k nám, kde jsme mu mezitím postavili hezký prostorný box. Zapoměla jsem napsat, že Morgan je hřebec. Protože zde kvůli ostatním koním (i jemu samotnému) nemohl jako hřebec zůstat, byl ještě na konci srpna vykastrován. Kastraci snášel dobře, ihned po kastraci začal chodit s poníkama Spikem s Figarem společně na pastvinu. Byli také vykastrování ve stejný den, tak na tom byli podobně. Morgan pojal poníky za svá hříbata a jako vzorný otec si je hlídá. Je vidět, jak mu pohyb, volnost a pobyt s jiným koněm dělá dobře. Ze začátku byl frustrovaný, stržený a velmi smutný. Nyní je sice vychrtlý – a dlouho ještě bude – ale veselý, ze zájmem o okolí (hlavně o šimlu). Plánujeme postupné seznamování i s ostatními koňmi, aby si jednoho krásného dne mohl Mamutek užívat bezstarostného pasení s celým stádem. Věřím, že se to povede, i když to nebude lehké. Hlavně Tom to nebude mít lehké :-).
O pokrocích a Morganových váhových přírůstcích vás budeme pravidelně informovat.